Persian(Iran)English (United Kingdom)
 

اخبار شهرستانها

کرمان؛ آموزش مقابله با تب برفکی در لنگر( ماهان )

باتوجه به فصل گرما صورت می‌گیرد ضرورت نظارت بهداشتی بیشتر بر عرضه تخم‌مرغ

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان نرماشیر خبر داد سمپاشی 2100 راس دام علیه بیماری تب کریمه کنگو در نرماشیر

سرپرست دامپزشکی ارزوئیه خبر داد واکسیناسیون 300 قلاده سگ نگهبان علیه بیماری هاری

رئیس شبکه دامپزشکی بم خبر داد معدوم‌سازی 283 کیلوگرم فرآورده دامی فاسد در بم

سرپرست دامپزشکی ارزوئیه خبر داد مایه‌کوبی بیش از 28 هزار راس دام علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان در ارزوئیه

رئیس دامپزشکی سیرجان خبر داد معدوم‌سازی بیش از یک تن فرآورده‌ خام دامی فاسد در سیرجان

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان کرمان: وزن مرغ استاندارد می شود

رئیس شبکه دامپزشکی رفسنجان خبر داد مایه‌کوبی 30 هزار رأس دام رفسنجان علیه تب برفکی

مدیر شبکه دامپزشکی ریگان: هیچ‌گونه علائمی از بیماری کرونا در ریگان مشاهده نشده است‌

اخبار بیشتر

 

نظرسنجی

کدام قسمت سایت مورد توجه شما قرار گرفت?
 

حاضرین در سایت

ما 19 مهمان آنلاین داریم

جستجو

دستورالعمل نحوه ضدعفوني تخم چشم زده ماهي قزل آلا با تركيبات يدوفور در مراكز تكثير مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
سه شنبه, 24 شهریور 1388 ساعت 07:36

دستورالعمل 01/48/1386 <!-- p.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin-bottom:.0001pt; text-align:right; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; margin-left:0cm; margin-right:0cm; margin-top:0cm} -->

دستورالعمل 01/48/1386

 

« دستورالعمل نحوه ضدعفوني تخم چشم زده ماهي قزل آلا با تركيبات يدوفور در مراكز تكثير»

 

مقدمه:

هر چند يد و تركيبات آن جهت ضدعفوني سطح تخم ماهيان كاملاً مؤثر است ولي از آن براي جلوگيري از انتقال عمودي برخي از پاتوژن هاي باكتريايي (از قبيل رني باكتريوم سالمونيناروم) و ويروسي ( از قبيل IPN‌ ) كه از طريق داخل تخم منتقل مي شوند نمي توان استفاده كرد.

اشكال مختلف يد از نظر غلظت متفاوت بوده و ميزان مصرف آن بسته به نوع تركيب متفاوت است. از اشكال واجد مواد پاك كننده (مانند بتادين اسكراب) نبايستي جهت ضدعفوني تخم ماهيان استفاده كرد.

 

شرايط و نحوه مصرف يدوفورها

pH محلول هاي تركيبات يدوفور در زمان مصرف بايستي بين 8-6 باشد. در 6= pH يا كمتر سميت اين ماده جهت تخم ها افزايش يافته و در 8 = pH يا بالاتر تأثير آن كاهش پيدا مي كند. بنابراين تنظيم pH يدوفورها الزامي بوده و در صورتي كه ميزان قليائيت آب كم باشد بايستي از بيكربنات سديم به ميزان      mg/lit 100 جهت تنظيم pH در آب استفاده كرد. توصيه گرديده كه تخم ها را قبل و بعد از ضدعفوني با يدوفورها با آب شيرين شستشو دهند و يا يد آن را پس از ضدعفوني با استفاده از تيوسولفات سديم خنثي نمايند. آب مورد استفاده بايستي عاري از مواد آلي باشد. مقادير مصرف آن mg/lit 100 مي باشد كه يك ليتر از اين محلول قادر به ضدعفوني 2000 تخم آزادماهيان مي باشد. در صورتي كه رنگ محلول پس از درمان به زرد كمرنگ تغيير يابد و يا بيرنگ شود بايستي نسبت به تعويض آن اقدام نمود. طول مدت درمان 10 دقيقه بوده و در طول آن بايستي هوادهي انجام و ميزان اكسيژن در حد بالايي نگهداري شود.

در طول پنج روز اول تفريخ از درمان تخم ها با يدوفور خودداري شود زيرا باعث تفريخ نارس و افزايش تلفات مي شود. همچنين تركيبات يد براي درمان تخم هاي بارور نشده و ماهيان تازه متولد شده سمي مي باشند. در نتيجه استفاده از بيكربنات سديم ممكن است رسوبي بر روي تخم ماهيان ايجاد شود كه براي آنها خطري ندارد.

در نهايت پس از حمل و نقل تخم ها، بسته بندي آنها را نيز بايستي ضدعفوني كرده و يا به نحوي كه باعث آلودگي منابع آبي يا ساير ماهيان نگردد آنها را حذف و معدوم نمود. به همين منظور توصيه مي شود كه از جعبه ها و تركيبات يكبار مصرف جهت بسته بندي و حمل و نقل تخم ها استفاده شود.

قبل از مصرف يدوفورها بهتر است آزمايش اوليه صورت پذيرد زيرا يدوفورهاي تجارتي موجود در بازار داراي مقادير متفاوتي از ماده مؤثره بوده و ممكن است باعث ايجاد اثرات سمي بر روي تخم ها گردند. بايستي تاريخ انقضاي محصول نيز قبل از مصرف كنترل گردد.

ضدعفوني تخم با تركيبات يددار را مي توان براي گونه هاي مختلف آبزيان اجرا نمود ولي عمدتاً در آزادماهيان كاربرد دارد. در خصوص ساير گونه هاي ماهي جهت كاربرد بايستي از نحوه و ميزان مصرف آن با انجام آزمايشات اوليه اطمينان حاصل نمود.

 

محدوديت هاي مصرف و تأثير دارو

ضدعفوني تخم ها بوسيله تركيبات يددار در مواردي كه بيماري از طريق داخل تخم منتقل شود ( مانند BKD, IHN, IPN ) بي تأثير است. همچنين پس از ضدعفوني كردن تخم ها بايستي پساب آنها به منابع آبي ريخته نشود و بصورت بهداشتي دفع گردد.

بهداشت و مبارزه با بيماري هاي آبزيان

 

سایتهای مهم

 

اطلاعیه ها

 

تقویم فارسی

 
شنبه
1395
مرداد
9
 

اوقات شرعی