Persian(Iran)English (United Kingdom)
 

نظرسنجی

کدام قسمت سایت مورد توجه شما قرار گرفت?
 

حاضرین در سایت

ما 28 مهمان آنلاین داریم

جستجو

هفدهم مهر ماه، روز جهانی تخم مرغ مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
سه شنبه, 18 مهر 1396 ساعت 03:37
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان سیرجان با بیان اینکه در سال جاری 17 مهر ماه روز جانی تخم مرغ نامگذاری شده است افزود تمامی تخم مرغ های که تحت نظارت شبکه دامپزشکی وارد چرخه مصرف می شوند سالم و عاری از هر گونه آلودگی احتمالی هستند.

دکتر علیرضا زینلی پور در ادامه افزود : تخم مرغ نه تنها یک وعده غذایی خوشمزه و کامل است ، بلکه یک عنصر لاینفک برای تولید بسیاری از غذاها است.سالهاست که تخم مرغ به عنوان یک منبع غذایی طبیعی و کامل مطرح می باشد. این ویژگی، به علت مواد مغذی استثنایی تخم مرغ است:تخم مرغ دارای پروتئین با کیفیت بالا و نیز حاوی تمام 9 اسید آمینه ضروری و مقادیر قابل توجهی از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری می باشد و از آنجا که تخم مرغ منبع خوبی از ویتامین های گروه ب بویژه B12 نیز هست، علیرغم تمامی این ویژگیهای تغذیه ای اما متاسفانه جایگاه تخم مرغ در سبد غذایی بدلیل اینکه حاوی مقادیری از کلسترول  می باشد، کاهش یافته است. بیشترین تحقیقات علمی اخیر نه فقط تخم مرغ را به گذشته درخشان آنها بر می گرداند، بلکه جایگاه آنها را به عنوان یک غذای کاربردی بالا برده و دلایلی را برای مصرف همیشگی تخم مرغ ارائه می کند.
دکتر علیرضا زینلی پور با بین اینکه امروزه بهترین روش برای پی بردن به سالم بودن تخم مرغ تاریخ مصرف آنها است و در صورت انقضا تاریخ مصرف آنها نباید استفاده شوند و همچنین از شرکت ها مغازه ها و مراکز معتبر خریداری می شوند.دکتر زینلی پور متذکر شد: برخی مغازه ها تخم مرغ را در فضای بیرون نگهداری می کنند که صحیح نیست زیرا از عمرش کاسته می شود.وی افزود: به محض آنکه تخم مرغ خریداری می شود بهتر است در یخچال نگهداری شود تا زود فاسد نشود.دکتر زینلی تاکید کرد: برخی افراد تخم مرغ ها را شسته و بعد در یخچال قرار می دهند که باز هم این کار مناسب نیست زیرا شستن آنها باعث شکسته شدن و از بین رفتن لایه نازک روی تخم مرغ شده و به راحتی میکروب و آلودگی وارد آن می شود لذا تخم مرغها را با یک پارچه تمیز کرده و سپس در یخچال قرار داده و به هنگام استفاده از آنها باید شسته شود.
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان سیرجان گفت: مصرف کنندگان تخم مرغ باید به کیفیت ظاهری محصول، تاریخ تولید و انقضاء وکد رهگیری مندرج بر روی تخم مرغ توجه کنند.
وی با اشاره به اینکه تاریخ انقضای تخم مرغ از زمان تولید ۳۰ روز است، از شهروندان خواست: از خرید تخم مرغ‌های فاقد درج تاریخ تولید و انقضا و همچنین از تخم مرغ‌های شکسته و کثیف خودداری کنند.

منبع: روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان
 

شعار سال

سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال گرامی باد

پیام بهداشتی دامپزشکی

توصیه های بهداشتی دامپزشکی

 

تصاویر روز نمایشگاه و فعالیت های دامپزشکی

 

اطلاعیه ها

بانک اطلاعات گردشگری کرمان

تقویم فارسی

 
چهارشنبه
1396
مهر
26
 

اوقات شرعی