Persian(Iran)English (United Kingdom)
 

نظرسنجی

کدام قسمت سایت مورد توجه شما قرار گرفت?
 

حاضرین در سایت

ما 26 مهمان آنلاین داریم

جستجو

مدیرکل دامپزشکی کرمان عنوان کرد: تنها حافظ سرمایه‌گذاری بعد از نفت، دامپزشکی است/ قصابی‌ زیر پله‌ای در شهرستان‌ها سلامت مردم را تهدید می‌کند مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
سه شنبه, 18 مهر 1396 ساعت 03:33
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: متأسفانه در برخی شهرستان‌ها قصابی زیر پله‌ای وجود دارد و حتی جای یخچال هم ندارند که سلامت مردم را تهدید می‌کنند، باید با راه‌اندازی زنجیره‌های تولید نظارت‌های بهداشتی را به نحو درستی انجام داد.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: متأسفانه در برخی شهرستان‌ها قصابی زیر پله‌ای وجود دارد و حتی جای یخچال هم ندارند که سلامت مردم را تهدید می‌کنند و باید با راه‌اندازی زنجیره‌های تولید نظارت‌های بهداشتی را به نحو درستی انجام داد

حسین رشیدی صبح امروز سه‌شنبه در نشست خبری به مناسبت 14 مهر روز ملی دامپزشکی، بابیان اینکه مقوله سلامت یک مقوله کلی است و در مورد همه موجودات وجود دارد، اظهار کرد: اگر بخواهیم سلامت انسان را تأمین کنیم ناچار هستیم تا سلامت همه موجودات را تأمین کنیم و دامپزشکی تنها درمان دام و حیوانات نیست بلکه مسئولیت‌های گسترده‌ای را برد دوش دارد و دامپزشکان هستند که در خط مقدم بیماری‌هایی که می‌تواند سلامت جامعه را به خطر بیندازد نقش ایفا می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه از حدود 1800 عامل بیماری،50 درصد آنان از دام سرچشمه می‌گیرند، عنوان کرد: تب مالت، تب کریمه کنگو و ...  بیماری‌هایی هستند که جان انسان را به خطر می‌اندازند و موارد ابتلا به تب مالت کاهش قابل‌توجه ای داشته است و اگر یک روز فعالیت دامپزشکی تعطیل شود مشکلات عدیده‌ای درصحنه و جامعه شاهد خواهیم بود.

وی ادامه داد: در حال حاضر کشور ما در تولید مرغ جایگاه هفتم و در تولید تخم‌مرغ جایگاه یازدهم را دارد و بعد از صنعت نفت بالاترین سرمایه‌گذاری را در صنعت دام و طیور داریم که تنها حافظ این سرمایه‌گذاری‌ها دامپزشکی است.

رشیدی گفت: طرح جامع مبارزه با بیماری تب برفکی در حال انجام است که دام‌ها در مقابل این بیماری مصونیت پیدا می‌کنند.

دامداری و دام‌پروری به شغل‌های سودآور تبدیل‌شده است

وی با تشریح صنعت دامداری و دام‌پروری و بابیان اینکه امروزه حوزه دام به شغل‌های سودآور تبدیل‌شده است، ادامه داد: بخش عمده‌ای از اشتغال کشور وابسته به اقدامات دامپزشکی است.

به گزارش گفتار نو، رشیدی اظهار کرد: امروزه محصولات دارای کدهای زهگیری هستند که بر اساس می‌توان مسیر مزرعه تا سفره را ردیابی کرد و خوشبختانه در خصوص استفاده از فنّاوری‌های جدید و ایجاد سامانه‌های هوشمند سازمان دامپزشکی اول بوده است و اکنون باکمال افتخار اعلام می‌کنیم از دستگاه‌هایی هستیم که نظارت ما با سامانه‌های هوشمند صورت می‌گیرد و استان کرمان در این زمینه از استان‌های پیشتاز بوده است و بحث شناسنامه‌دار کردن مرغ از کرمان شروع شد.

وجود آزمایشگاه بزرگ دامپزشکی حنوبشرق کشور در کرمان

وی بیان کرد: سند امنیت غذایی در خصوص گوشت قرمز، گوشت سفید و شیر تدوین‌شده است و  یکی از آزمایشگاه‌های بزرگ منطقه در جنوب شرق را در استان کرمان تجهیز کردیم که علاوه بر استان کرمان به استان‌های هم‌جوار هم سرویس می‌دهد.

قاچاق دام از معضلات کرمان است

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان بابیان اینکه قاچاق دام یکی از معضلات استان کرمان است، گفت: استان کرمان یکی از استان خط مقدم با این موضوع درگیر بود و با کنترل بر دام قاچاق توانستیم جلوی دام قاچاق را با کمک دستگاه‌های مربوط ازجمله نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا بگیریم.

وی بازسازی و بهسازی کشتارگاه‌های دام را از اقدامات دیگر دامپزشکی عنوان کرد و افزود: کشتارگاه‌های ما مجهز به‌پیش سردکن نبودند و کشتارگاه کرمان از شهرداری به بخش خصوصی واگذار شد که اکنون به‌پیش سردکن و ماشین‌های حمل مناسب و ... مجهز شده است.

وی ادامه داد: کشتارگاهی در شهرستان بم بود که بعد از زلزله با اعتبارات ساخته‌شده بود و اکنون به شرق استان خدمات می‌دهد و در شهرستان‌های رفسنجان و سیرجان پیش سردکن‌ها آماده بهره‌برداری هستند.

تأکید دوباره بر استفاده نکردن مردم از شیر فله‌ای

وی یادآور شد: یکی از نگرانی‌های ما مراکز عرضه شیر فله در سطح شهر بوده است البته نظارت دقیقی از سوی دامپزشکی بر این مراکز صورت می‌گیرد اما بایستی رسانه‌ها همکاری کنند تا مردم شیر و لبنیات مصرفی خود با خرید محصولات پاستوریزه تأمین کنند.

رشیدی اضافه کرد: بخش قابل‌توجه ای از فعالیت‌هایمان را به بخش خصوص واگذار کردیم و در این زمینه ازجمله دستگاه‌های پیشتاز بودیم، اما به‌رغم مسئولیت‌هایی که داریم از اعتبارات محدودی برخوردار هستیم و امروز بسیاری از وسایل نقلیه ما فرسوده هستند و دامپزشکان از حقوق درخورشان برخوردار نیستند.

مسئولان، دامپزشکی را دریابند

وی تأکید کرد: رسانه‌ها این موارد را بازگو کنند و به مسئولان برسانند که دامپزشکی را دریابید زیرا با هر ریالی که در بخش بهداشت سرمایه‌گذاری شود ده‌ها ریال از بخش درمان کم خواهد شد.
شهرداری به وظایف خود بپردازد

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان عنوان کرد: در برخی شهرستان‌ها شهرداری‌ها متولی بخش از کار ازجمله کشتارگاه‌ها شده‌اند که این کار در ست نیست و شهرداری بایستی به وظایف خود بپردازد. خوشبختانه در کرمان کشتارگاه به بخش خصوصی واگذار شد و اکنون به امکانات خوبی تجهیز شده است

منبع: روابط عمومی
 

شعار سال

سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال گرامی باد

پیام بهداشتی دامپزشکی

توصیه های بهداشتی دامپزشکی

 

تصاویر روز نمایشگاه و فعالیت های دامپزشکی

 

اطلاعیه ها

بانک اطلاعات گردشگری کرمان

تقویم فارسی

 
چهارشنبه
1396
مهر
26
 

اوقات شرعی