Persian(Iran)English (United Kingdom)
 

نظرسنجی

کدام قسمت سایت مورد توجه شما قرار گرفت?
 

حاضرین در سایت

ما 123 مهمان آنلاین داریم

جستجو

رئیس شبکه دامپزشکی شهربابک: هشدار در خصوص شیوع تب کریمه کنگو/گوشت از مراکز معتبر خریداری شود مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
یکشنبه, 21 خرداد 1396 ساعت 03:01
رئیس شبکه دامپزشکی شهربابک با هشدار در خصوص شیوع تب کریمه کنگو گفت: شهروندان به منظور اطمینان از سلامت گوشت با خرید از مراکز مجاز به مُهر دامپزشکی بر روی لاشه ها دقت کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان، مجید اسدی اظهار کرد: با توجه به قرار گرفتن در فصل گرما و زاد و ولد و فعالیت کنه ها که ناقل بیماری خطرناک و کشنده تب خون ریزی دهنده کریمه کنگو هستند احتمال بروز و انتشار این بیماری افزایش پیدا می کند.

اسدی گفت: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در دام بدون علائم است و دام به عنوان ناقل بیماری ویروس بوده و انسان به شدت در معرض ابتلا به این بیماری از طریق گزش کنه یا تماس با ترشحات خونی دام آلوده است.

وی بیان کرد: این بیماری یک بیماری خطرناک و قابل انتقال به انسان است که در صورت ابتلاء فرد به این بیماری، اگر اقدامات تشخیصی و درمانی به موقع انجام نشود، موجب مرگ فرد مبتلا می شود.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان شهربابک ادامه داد: علائم بیماری در انسان تب ناگهانی، بدن درد، کوفتگی، ضعف، سردرد، درد شدید عضلات، بی اشتهایی، درد پشت حدقه چشم، تهوع، استفراغ، گلو درد، دل درد، تغییرات خلقی مثل بیقراری و افسردگی علائم خونریزی از روز سه تا شش روز شروع می شود.

وی گفت: خونریزی در مخاط، خط زیر بغل، محل های تزریق خونریزی از اعضای مختلف بدن مثل بینی، لثه، مجاری ادراری، روده، رحم و…رخ می دهد.

اسدی با اشاره به اینکه انتقال این بیماری بر اثر کشتار غیر مجاز دام در منازل و معابر صورت می گیرد، افزود: شهروندان به منظور اطمینان از سلامت گوشت با خرید از مراکز مجاز به مهر دامپزشکی بر روی لاشه ها دقت و از مصرف گوشت تازه خودداری کنند و لاشه گوشت را پس از ذبح تا ۲۴ ساعت در دمای یخچال (صفر تا چهار درجه) قرار دهند.

وی گفت: سمپاشی جایگاه دام و حمام دادن دام برای کاهش جمعیت کنه‌ها، له نکردن کنه با دست، استفاده از مواد ضد عفونی کننده به منظور گندزدایی محیط آلوده به خون و ترشحات دام بیمار و آلوده، خودداری از خرید گوشتهای فاقد مهر دامپزشکی، استفاده از لباس کار، چکمه و دستکش هنگام مراجعه به دامداری را از جمله راه های پیشگیری از  بروز این بیماری است.

منبع: روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان
 

شعار سال

سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال گرامی باد

پیام بهداشتی دامپزشکی

توصیه های بهداشتی دامپزشکی

 

تصاویر روز نمایشگاه و فعالیت های دامپزشکی

 

اطلاعیه ها

بانک اطلاعات گردشگری کرمان

تقویم فارسی

 
سه شنبه
1396
شهریور
28
 

اوقات شرعی