Persian(Iran)English (United Kingdom)
 

نظرسنجی

کدام قسمت سایت مورد توجه شما قرار گرفت?
 

حاضرین در سایت

ما 127 مهمان آنلاین داریم

جستجو

به منظور جلوگیری از شیوع آنفلوانزای مرغی؛ پست های قرنطینه ای دام در مبادی ورودی استان کرمان تقویت شود مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
سه شنبه, 10 اسفند 1395 ساعت 04:01
کرمان - مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: پست های قرنطینه ای دام در مبادی ورودی استان کرمان به منظور جلوگیری از شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تقویت شود. به گزارش روابط عمومي اداره کل دامپزشکي استان کرمان، دکتر حسین رشیدی عصر دوشنبه در کارگروه سلامت استان کرمان اظهار کرد: کشور از آبان ماه به دلیل مهاجرت پرندگان درگیر بحث آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شد.

وی ادامه داد: تدابیری به منظور جلوگیری از نفوذ و شیوع این بیماری در استان کرمان به کار گرفته شد و در حال حاضر این بیماری در استان کرمان نسبتاً کنترل شده است.

رشیدی به مشاهده یک مورد بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در جیرفت در اواخر ماه گذشته اشاره و تصریح کرد: یک کانون بیماری هم در دوم اسفندماه جاری در شهر کرمان مشاهده شد.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: با توجه به تلفات بالای این بیماری در جمعیت طیور و همچین مخاطراتی بهداشتی که به همراه دارد باید اقدامات لازم برای معدوم سازی بلافاصله بعد از مشاهده بیماری انجام شود.

وی تصریح کرد: موارد بیماری براساس علائم بالینی و کالبدشکافی شناسایی و نمونه برداری از آنها انجام شده و در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد.

رشیدی گفت: به دنبال تایید یک مورد بیماری در یکی از پرنده فروشی های شهر کرمان اقدامات لازم در این خصوص آغاز و جلسه فوق العاده شورای تامین تشکیل و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

وی ادامه داد: با توجه به نگرانی که در خصوص احتمال شیوع بیماری وجود داشت پرنده فروشی های مجاور پلمب و قرنطیه شد.

رشیدی گفت: براساس نتیجه آزمایشات انجام شده تست بیماری در سایر پرنده فروشی ها منفی بود و تنها یک مورد ابتدایی که کشف شد مثبت بود.

وی ادامه داد: بر این اساس عملیات معدوم سازی پرندگان زینتی در دستور کار قرار گرفت و پرنده هایی که در محل مشاهده بیماری حضور داشتند به روش بهداشتی و انسانی معدوم شدند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان یادآور شد: همچنین سه کامیون حامل مواد آلوده موجود در محیط آن پرنده فروشی به محل تعیین شده انتقال و معدوم شد.

وی گفت: اکنون پلمب پرنده فروشی ها برداشته شده ضمن اینکه از صاحبان این واحدها تعهداتی اخذ شده که براساس آن نباید ظرف ۲۱ روز آینده پرنده زنده وارد این مغازه ها شود ضمن اینکه باید موارد مشکوک را سریعا اعلام کنند.

رشیدی تصریح کرد: پایش و نمونه برداری به صورت مرتب در حال انجام است و تاکنون تمامی نمونه ها منفی بوده اند ضمن اینکه این اقدام در شهرستان ها هم در حال انجام است.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان از جابجایی پرندگان، خرید و فروش پرنده های زنده و استفاده از کود مرغی به عنوان عوامل خطرزا نام برد و گفت: با توجه به درگیری استان های مجاور کرمان باید مراقبت شود واحدهای صنعتی استان دچار آلودگی نشوند.

وی برقراری پست های قرنطینه ای در مبادی ورودی استان را در کنترل بیماری موثر عنوان کرد و افزود: درخواست داریم این پایگاه ها به ویژه در شب ها تقویت شود.

رشیدی با اشاره به لزوم انجام مستمر برنامه های پایش و نمونه برداری گفت: در این خصوص با کمبود نیروی انسانی و اعتبارات مواجه هستیم.

وی ادامه داد: برای کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در جیرفت ۳۰۰ میلیون هزینه شده که در شمال استان هم تقریبا معادل این رقم هزینه شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: نیاز است تمامی دستگاه ها در این زمینه مساعدت کنند.

منبع : روابط عمومي اداره کل دامپزشکي استان کرمان

 

شعار سال

سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال گرامی باد

پیام بهداشتی دامپزشکی

توصیه های بهداشتی دامپزشکی

 

تصاویر روز نمایشگاه و فعالیت های دامپزشکی

 

اطلاعیه ها

بانک اطلاعات گردشگری کرمان

تقویم فارسی

 
سه شنبه
1396
شهریور
28
 

اوقات شرعی