Persian(Iran)English (United Kingdom)
 

نظرسنجی

کدام قسمت سایت مورد توجه شما قرار گرفت?
 

حاضرین در سایت

ما 75 مهمان آنلاین داریم

جستجو

در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان مطرح گردید : لزوم برخورد قانونی با مراکز فروش شیر فله و جلوگیری از صدور مجوز جدید مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
دوشنبه, 20 دی 1395 ساعت 05:47

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان،  دکتر مینا قاضی زاده رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان کرمان از برخورد قانونی با مراکز فروش شیر فله  در سطح استان خبر داد . رییس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی ضمن ابراز نگرانی از وجود مراکز عرضه شیرفله در سطح استان که از سوی اتحادیه وصنف لبنیات موفق به اخذ مجوز عرضه محصولات لبنی بصورت فله گردیده اند اظهار داشت: اداره کل دامپزشکی استان هیچگونه تایید وصدور مجوزی بر عرضه  شیر و فراورده های آن بصورت  فله و فاقد بسته بندی نداشته و علیرغم تاکیدات و پیگیریهای مکرر در جلسات استانی متاسفانه نه تنها این مراکز تعطیل نگردیده بلکه  بدلیل استقبال مردم تعداد آن در سطح استان رو به افزایش می باشد.
وی اظهار داشت : در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان مقرر گردید که دامپزشکی با اینگونه مراکز برخورد و از صدور مجوز جدید به اینگونه واحدها جلوگیری نماید.
قاضی زاده در ادامه گفت: تنها بدلیل گستردگی و تعدد این مراکز و حسب وظایف ذاتی دامپزشکی استان جهت جلوگیری از پیشگیری از بیماریهای قابل انتقال از دام به انسان از ابتدای سال تاکنون بیش از 618مورد  بازدید و 603 مورد نمونه برداری از مراکز عرضه فراورده های لبنی در سطح شهر کرمان  و سایر شهرستانها  صورت گرفته است که با انجام آزمایشات رینگ تست (MRT) موجب32مورد اخطار و بر خورد قانونی با مراکز عرضه و تانکرهای حمل شیر و شناسایی دامداریهای آلوده به بیماری تب مالت گردیده است .
این مسئول در ادامه بیان داشت: اکثر دامداریها سنتی و فاقد پوشش خدمات سل و بروسلوز دامپزشکی هستند که با ردیابی و خونگیری از دامها مشخص شد که بعضی دامها آلوده به تب مالت هستند و بر همین اساس دامپزشکی مخالف فروش شیر فله در سطح استان می باشد.
وی همچنین ضمن اشاره به تبلیغات گسترده وتوصیه های مصرف شیر شتر بصورت خام و نجوشیده تاکید کرد : چنانچه شیر شتر و دیگر فراورده های آن پاستوریزه نبوده و بصورت محلی و سنتی عرضه گردد میتواند حامل عوامل پاتوژن و بیماریزا علی الخصوص بیماری خطرناک و قابل انتقال بروسلوز یا تب مالت باشد که از طریق مصرف انواع شیر و فرآورده های غیر پاستوریزه موجب ابتلا موارد انسانی می گردد .
رییس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی ادامه داد: تاکنون بیش از 4 مورد اخطار  و بر خورد قانونی با فروش شیر خام شتر صورت گرفته و موضوع بصورت جدی در دستور کار بازرسین نظارت بر بهداشت عمومی قراردارد .
وی در پایان ضمن ضرورت پاستوریزاسیون شیر و فراورده های لبنی و با اعلام شماره تماس 1512 جهت رسیدگی به شکایات دامپزشکی ،از هم استانیهای عزیز خواست از مصرف شیر ،سرشیر،خامه ،پنیر، بستنی  و سایر فراورده های غیر پاستوریزه بصورت محلی و سنتی جدا خودداری نموده و با همکاری دامپزشکی استان درتامین سلامت خود و خانواده کوشا باشند.

منبع : روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان

 

شعار سال

سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال گرامی باد

پیام بهداشتی دامپزشکی

توصیه های بهداشتی دامپزشکی

 

تصاویر روز نمایشگاه و فعالیت های دامپزشکی

 

اطلاعیه ها

بانک اطلاعات گردشگری کرمان

تقویم فارسی

 
پنجشنبه
1396
مهر
27
 

اوقات شرعی