Persian(Iran)English (United Kingdom)
 

نظرسنجی

کدام قسمت سایت مورد توجه شما قرار گرفت?
 

حاضرین در سایت

ما 65 مهمان آنلاین داریم

جستجو

دکتر جواد نگارستانی: شهروندان نگران نباشند عارضه زخم کف پای طیور خطری در مصرف لاشه مرغ ایجاد نمی کند مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
شنبه, 04 دی 1395 ساعت 06:34

دکتر جواد نگارستانی مسئول روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان در واکنش به انتشار تصاویری در فضای مجازی از پای مرغ دچار ضایعه و منتسب کردن کردن این پدیده به یک بیماری عفونی خطرناک برای مصرف کننده عنوان کرد این عارضه به هیچ عنوان مصرف کننده را تهدید نمی کند و شهروندان با خیال راحت مرغ مصرف کنند. وی در خصوص این عارضه اظهار داشت: bumble foot یا زخم کف پای پرندگان ناشی از عفونت کیسه ای در کف پای مرغ هایی است که که بر روی بستر سخت پرورش داده شده و بیشتر در اواخر دوره پرورش که وزن مرغ بالا می رود رخ می دهد و قابل انتقال به انسان نیست.
دکتر نگارستانی گفت: مصرف گوشت این مرغها هیچ مشکلی ایجاد نمی کند زیرا در زمان کشتار پای مرغ از آن جدا شده و به قسمت شستشو و بسته بندی می رود و درصورت مشاهده عارضه توسط کارشناسان فنی دامپزشکی حاضر در محل کشتارگاه و بسته بندی از چرخه مصرف خارج می شود .
مسئول روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان در ادامه بیان داشت : متاسفانه افزایش طول مدت پرورش که جهت سنگین تر شدن مرغ و بازار پسندی آن صورت می گیرد علاوه بر زیانهای اقتصادی و بهداشتی باعث افزایش بروز عارضه bumble foot  نیز می شود .
وی ضمن تاکید مجدد بر بی خطر بودن این عارضه بر سلامت جامعه اضافه کرد: این مشکل بیشتر در مرغهای با وزن بالای 1800 گرم مشاهده میشود و به مصرف کنندها توصیه می گردد که از مرغ هایی با وزن 1800 - 1200گرم در سبد خانوار استفاده ،تا ضمن برخورداری از گوشت مرغ با کیفیت از لحاظ میزان پروتئین ، چربی کم ، از طعم خوش خوراکی آن نیزبهره مند شوند.
این مقام مسئول در پایان گفت: متاسفانه بیشتر مصرف کنندگان به خرید مرغ‌های با وزن بیشتر از 2 کیلوگرم تمایل دارند که باید به وسیله اطلاع‌رسانی، فرهنگ‌سازی عمومی و ارائه آموزش‌های بهینه، افراد جامعه را نسبت به مضرات مصرف مرغ غیراستاندارد آگاه کرد تا مصرف کنندگان به خرید مرغ‌های با سایز استاندارد ترغیب شوند.
منبع : روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان

 

شعار سال

سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال گرامی باد

پیام بهداشتی دامپزشکی

توصیه های بهداشتی دامپزشکی

 

تصاویر روز نمایشگاه و فعالیت های دامپزشکی

 

اطلاعیه ها

بانک اطلاعات گردشگری کرمان

تقویم فارسی

 
چهارشنبه
1396
مهر
26
 

اوقات شرعی