Persian(Iran)English (United Kingdom)
 

نظرسنجی

کدام قسمت سایت مورد توجه شما قرار گرفت?
 

حاضرین در سایت

ما 70 مهمان آنلاین داریم

جستجو

در طرح پایش بیماری بروسلوز در بم 660 راس دام مورد آزمایش بیماری بروسلوز قرار می‌گیرند مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
یکشنبه, 14 آذر 1395 ساعت 03:31

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان بم گفت: 660 راس دام در طرح پایش بیماری بروسلوز در 5 روستای بم مورد آزمایش بیماری بروسلوز قرار می‌گیرند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل دامپزشکي استان کرمان،مسعود اسدی‌پور اظهار داشت: طرح پایش بیماری بروسلوز در جمعیت دام سبک در فارم پرورش دام در این شهرستان در حال انجام است.

وی ادامه داد: در این طرح در پنج روستا 500 رأس دام سبک و 160 رأس گاو خونگیری شده و در نتیجه مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

وی گفت: بروسلوز یکی از بیماری‌های مشترک و خطرناک بین انسان و دام است که پستانداران اهلی و وحشی را مبتلا می‌سازد و سبب ایجاد سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، عقیمی، ناباروری و از دست رفتن ارزش اقتصادی دام‌های مبتلا می‌شود.

اسدی‌پور عنوان کرد: این بیماری علاوه بر کاهش راندمان تولید و خسارت اقتصادی که بر صنعت دامپروری وارد می‌آورد به دلیل احتمال ‌ابتلای انسان به این بیماری از نظر بهداشتی دارای اهمیت بالایی است و به دلیل انتقال بیماری به انسان و طولانی بودن دوره درمان، درمان بروسلوز در دام نه از نظر بهداشتی و نه از نظر اقتصادی به صرفه نیست.

وی در ادامه افزود: عمده‌ترین راه انتقال این بیماری به انسان از طریق مصرف محصولات لبنی غیر پاستوریزه است، لذا مصرف محصولات لبنی پاستوریزه در جلوگیری از این بیماری حائز اهمیت است.

از دیگر راه‌های انتقال این بیماری به انسان تماس با ترشحات رحمی و جنین‌های سقط شده و دام‌های آلوده است.

رئیس دامپزشکی بم افزود: در آینده نزدیک به منظور بررسی تکمیلی و انجام اقدامات کنترلی، طرح پایش این بیماری در شیر جمع‌آوری شده از دامداری‌های تولید عمده از اهداف این شبکه است.

منبع : روابط عمومي اداره کل دامپزشکي استان کرمان

 

شعار سال

سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال گرامی باد

پیام بهداشتی دامپزشکی

توصیه های بهداشتی دامپزشکی

 

تصاویر روز نمایشگاه و فعالیت های دامپزشکی

 

اطلاعیه ها

بانک اطلاعات گردشگری کرمان

تقویم فارسی

 
چهارشنبه
1396
مهر
26
 

اوقات شرعی